jazyk

CZ

Posilnené uhlíkové vlákna

Posilnené uhlíkové vlákna sú materiálom, ktorý pozostáva z vlákien s priemerom 5 – 10 μm zložených hlavne z atómov uhlíka. Atómy uhlíka sú navzájom previazané do tzv. kryštálov, ktoré sú zarovnané rovnobežne s dlhou osou vlákien. Práve zarovnanie kryštálov poskytuje tento mimoriadne vysokým pomer pevnosti k objemu. Spoločne je zoskupených niekoľko tisíc uhlíkových vlákien, ktoré môžu byť potom tkané do jednej štruktúry.

Súhrn výhod uhlíkových vlákien, ktoré sú jedny z najľahších a najpevnejších dostupných vlákien:

  • Vysoká tuhosť v porovnaní s pomerom hmotnosti
  • Vysoká pevnosť
  • Odolnosť voči korózii
  • Odolnosť voči únave
  • Absorbovanie energie pri nárazoch
  • Prispôsobené vlastnosti materiálov


3 D tkaniny
Techniky tkania sigma3D sa môžu použiť na výrobu predliskov s takmer čistým tvarom.

Rozťahovacie tkaniny
Rozťahovacie tkaniny radu sigmaST sú veľmi tenké, ultra ľahké, majú takmer nulové zvlnenie a menej prekladaných bodov.

Tkaniny Innegra
sigmaIF je polypropylénové vlákno s vysokým modulom, ktoré sa môže použiť samostatne alebo v spojení s inými vláknami, čím poskytuje zníženie hmotnosti, veľmi vysokú úroveň nárazového odporu a tolerancie poškodenia.

Recyklované tkaniny
Tkaniny sigmaRF obsahujú regenerované uhlíkové vlákna, vďaka čomu je možné vyrábať produkty, ktoré sú udržateľné a nákladovo efektívne.

Jednosmerné tkaniny
Tkaniny sigmaUD obsahujú uhlíkové vlákna len v jednom smere.

Viacosové tkaniny
Veľmi rovné, nezvlnené tkaniny sigmaMX od 100 gsm pri 2 vrstvách a až do 1600 gsm pri maximálne 9 vrstvách môžu byť vyrobené so šírkou až do 2540 mm (100 palcov).

2 D tkaniny
Tkaniny sigma2D sa používajú v tradičných textilných konštrukciách, ako sú plátnové väzby, keprové a saténové vzory, ale aj v zložitejších návrhoch pre estetické a charakteristické aplikácie.